Το σχολείο μας συμμετέχει στην ΙΑ΄ Μαθητιάδα

που θα διεξαχθεί στην Πρώτη Σερρών, αλλά και στην ευρύτερη περιοχή του νομού Σερρών, από 02 έως και 06 Μαΐου 2014, υπό την αιγίδα του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Η εκδήλωση αποτελεί προσομοίωση των Ολυμπιακών Αγώνων και περιλαμβάνει τη διεξαγωγή 35 Ολυμπιακών αθλημάτων, με συμμετοχή μαθητών Γυμνασίου από όλη την Ελλάδα, καθώς και από σχολεία της ομογένειας.

Η πρώτη εκδήλωση διεξήχθει το Μάιο του 2002 στην περιοχή της Πρώτης Σερρών. Η όλη διοργάνωση θεσμοθετήθηκε νομικά τον Αύγουστο του 2009 από το Κοινοβούλιο της χώρας.

Αποσκοπεί στο να μάθει το μαθητή να αγωνίζεται βιωματικά, χωρίς το φόβο της αποτυχίας και χωρίς το άγχος της νίκης.