ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΕΞΩΓΗΙΝΗ ΖΩΗ

Το Σάββατο 5 Απριλίου 2014 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων στο Νικηφόρο Δράμας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση και ομιλία από τον Καθηγητή του τμήματος Φυσικής του Α.Π.Θ. κ. Γιάννη Σειραδάκη με το παραπάνω θέμα. Κατά την ομιλία δόθηκε μια ολοκληρωμένη εικόνα των μέχρι σήμερα δεδομένων που αφορούν την επιστημονική έρευνα για εξωγήινη ζωή. Πριν την ομιλία στο χώρο του υπαίθριου Εργαστηρίου Φυσικής στο χώρο του Γυμνασίου Νικηφόρου έγινε ηλιακή παρατήρηση και επίδειξη πειραμάτων από μαθητές του Γυμνασίου (με Λυκειακές τάξεις) Νικηφόρου υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής κ. Δογραματζίδη Μιχάλη.

Η ΓΕΝΕΣΗ ΤΩΝ ΓΑΛΑΞΙΩΝ, Η ΓΕΝΗΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.

Αναφορά στο Βασίλη Ξανθόπουλο

Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου 2013, βασικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο Επίτιμος Διδάκτορας του Πανεπιστημίου Κρήτης και πρόεδρος των Πανεπιστημιακών Εκδόσεων Κρήτης, κ. Στέφανος Τραχανάς.