Το σχολείο μας το σχολικό έτος 2020-21 λειτούργησε ως πιλοτικό για το πρόγραμμα Εργαστήρια Δεξιοτήτων “πλατφόρμα 21+” με συντονιστές καθηγητές τους κ. Σισμανίδη Ιωάννη ΠΕ02, κ. Εμμανουηλίδη Χριστόδουλο, ΠΕ86. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με επιτυχία, παρόλο που λόγω της πανδημίας μεγάλο μέρος της εφαρμογής του έγινε μέσω webex. Επιπλέον, το σχολείο στο πλαίσιο του συγκεκριμένου προγράμματος συμμετείχε στις δράσεις του Οργανισμού JA Greece με αντικείμενο τη δημιουργία εικονικής μαθητικής επιχείρησης”, οργανώνοντας και λειτουργώντας πιλοτικά μια ΚΟΙΝΣΕΠ παραγωγής βιολογικών σαπουνιών με πρώτη ύλη βιολογικά προϊόντα της περιοχής του Νικηφόρου.

Τις δράσεις αυτές καθώς και το διαγωνισμό που συμμετείχαμε στο πλαίσιο του JA Greece, παρουσίασε τηλεοπτικά η εκπομπή “Περίμετρος” στην ET3 ενώ έγινε και διάχυση στα social media και τον τοπικό τύπο. Με την έναρξη της επόμενης σχολικής χρονιάς, τα εργαστήρια δεξιοτήτων προστέθηκαν στο ωρολόγιο πρόγραμμα των γυμνασίων όλης της χώρας.

Κατόπιν προσκλήσεως του ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ, ο συντονιστής Φυσικών Επιστημών κ. Καράογλου Γεώργιος, η Δ/ντρια κ. Υπερμαχία Πατσιάβρα και οι συντονιστές καθηγητές του σχολείου μας παρουσίασαν ως πολλαπλασιαστές την υλοποίηση του προγράμματος -που έγινε με χρήση εργαλείων τηλεκπαίδευσης – στο πλαίσιο της επιμορφωτικής συνάντησης: “Εργαστήρια Δεξιοτήτων Πλατφόρμα 21+: Η εμπειρία της πιλοτικής εφαρμογής” σε εκπαιδευτικούς γυμνασίων του Νομού Δράμας.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το σχετικό απόσπασμα από την εκπομπή “Περίμετρος” στην ET3 που αφορά τη συμμετοχή του σχολείου μας στη δράση της εικονικής μαθητικής επιχείρησης”.  https://www.youtube.com/watch?v=kLTstedCc9A