Συμμετοχή του Σχολείου μας στο «10ο Θερινό Πρόγραμμα Ελληνικής Γλώσσας, Μετάφρασης και Πολιτισμού» του Κέντρου Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου της Γρανάδα, στη Δράμα

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε από τις 11 έως τις 23 Ιουλίου 2022 για τρίτη χρονιά στην πόλη της Δράμας με επιτυχία, χάρη στη συμβολή και συνεργασία διαφόρων φορέων και θεσμών της πόλης και του νομού Δράμας, μεταξύ των οποίων και το Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Νικηφόρου. Εκπαιδευτικός του Σχολείου μας έδωσε διάλεξη με θέμα το «Μηχανισμό των Αντικυθήρων» και οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του προγράμματος επισκέφτηκαν το Σχολείο μας και παρακολούθησαν μια αστρονομική παρατήρηση.

Το Σχολείο μας αποδέχτηκε το αίτημα του Συλλόγου Φίλων Αρχαιολογικού Μουσείου Δράμας και του συντονιστή του προγράμματος, καθηγητή του Πανεπιστημίου της Γρανάδα, κ. Μορφακίδη, και συμμετείχε στις παράλληλες εκδηλώσεις του 10ου Θερινού Προγράμματος Ελληνικής Γλώσσας, Μετάφρασης και Πολιτισμού.

Στις 18 Ιουλίου 2022 στο αμφιθέατρο του 1ου Λυκείου Δράμας ο εκπαιδευτικός του Σχολείου μας και πρόεδρος του Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Δράμας «ο Πήγασος», κ. Μιχάλης Δογραματζίδης, φυσικός, έδωσε διάλεξη με θέμα «ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων». Τη διάλεξη παρακολούθησαν 25 μεταπτυχιακοί φοιτητές του Πανεπιστημίου της Γρανάδα, με ειδίκευση στην ελληνική γλώσσα και μετάφραση, που προέρχονται από 9 χώρες: Ισπανία, Αργεντινή, Ουρουγουάη, Μεξικό, Τουρκία, Σερβία, Γεωργία, Σουηδία και Πολωνία. Η διάλεξη δόθηκε στα ελληνικά με απλό και κατανοητό τρόπο και έτυχε ενθουσιώδους αποδοχής από τους μεταπτυχιακούς φοιτητές που ανταποκρίθηκαν με ερωτήσεις αλλά και έντονο και παρατεταμένο χειροκρότημα στο τέλος της.

Το βράδυ της ίδια μέρας, ο καθηγητής κ. Μορφακίδης και οι 35 μεταπτυχιακοί φοιτητές του προγράμματος, καθώς και ο καθηγητής του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, κ. Θ. Κούγκουλος, ο δήμαρχος Παρανεστίου κ. Αναστάσιος Καγιάογλου και μέλη του Συλλόγου Φίλων του Αρχαιολογικού Μουσείου Δράμας επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Νικηφόρου και ξεναγήθηκαν από τον κ. Δογραματζίδη στο Πάρκο Ηλιακών Ρολογιών και στο Υπαίθριο Εργαστήριο Φυσικής, συμμετέχοντας στη διεξαγωγή των πειραμάτων.

Η εκδήλωση συνεχίστηκε με δεξίωση με τοπικά εδέσματα με χορηγία του Δήμου Παρανεστίου, που ετοίμασαν με την εξαιρετική τέχνη τους η Γιωργία και ο Απόστολος από το καφέ ontheroadστο Νικηφόρο, ενώ τα κρασιά ήταν προσφορά των οινοποιείων «Μανωλεσάκη» και «Οινογένεσις», τους οποίους και ευχαριστούμε.

Η βραδιά έκλεισε με αστρονομική παρατήρηση και χαρτογράφηση του ουρανού στο χώρο δίπλα στο Αστρονομικό Παρατηρητήριο του Σχολείου μας,

Ο ενθουσιασμός, η ικανοποίηση και η ευχαρίστηση των φιλοξενούμενων μεταπτυχιακών φοιτητών ήταν έντονες και εκφράστηκαν μέσα από τις ευχαριστίες τους σε άψογα ελληνικά.

Εμείς με τη σειρά μας θέλουμε να ευχαριστήσουμε το Σύλλογο Φίλων του Αρχαιολογικού Μουσείου Δράμας και ιδιαίτερα την πρόεδρο, κ. Δήμητρα Χατζηδημητρίου, που πλαισίωσε την εκδήλωση, τον κ. Μορφακίδη, συντονιστή και ψυχή του προγράμματος, τον κ. Θ. Κούγκουλο του ΔΠΘ. Ευχαριστούμε, επίσης, το Δήμο Παρανεστίου που μας στηρίζει σε κάθε μας δράση και εκδήλωση, το δήμαρχο Παρανεστίου κ. Αναστάσιο Καγιάογλου καθώς και τον πρόεδρο του Δ.Δ. Νικηφόρου κ. Σάββα Πετράκη, που ήταν παρόντες στην εκδήλωση.

Η εκδήλωση αυτή στάθηκε αφορμή για μια πρώτη εκ του σύνεγγυς προσέγγιση και γνωριμία με το δυναμικό του Πανεπιστημίου της Γρανάδα και του Συλλόγου Φίλων Αρχαιολογικού Μουσείου Δράμας και αποτέλεσε το αφετηρία για μελλοντική συνεργασία του Σχολείου μας με το εν λόγω Πανεπιστήμιο αλλά και για τη δρομολόγηση συνεργασίας και εκδηλώσεων με το Σύλλογο Φίλων Αρχαιολογικού Μουσείου Δράμας με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.

Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου της Γρανάδα, κ. Μορφακίδης με την υπεύθυνη τουριστικής Προβολής του νομού, κ. Εύη Τζήμου, την πρόεδρο του Συλλόγου Φίλων Αρχαιολογικού Μουσείου Δράμας, κ. Δήμητρα Χατζηδημητρίου, και τη διευθύντρια του Γυμνασίου Λ.Τ. Νικηφόρου, κ. Πέρη Πατσιάβρα