Τηλεσκοπική παρατήρηση Έκλειψης Ηλίου

Στις 25 Οκτωβρίου 2022 μαθητές και καθηγητές είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε ένα ξεχωριστό φυσικό φαινόμενο στο αστρονομικό πάρκο που διαθέτει το Σχολείο μας. Μια μερική έκλειψη Ηλίου σε ποσοστό περίπου 30% . Με το σύγχρονο ρομποτικό τηλεσκόπιο και τη βοήθεια του καλού καιρού που ευνόησε την παρατήρηση του εντυπωσιακού φαινομένου παρακολουθήσαμε την ηλιακή έκλειψη η οποία συμβαίνει όταν η Σελήνη παρεμβάλλεται μεταξύ Γης και Ηλίου καλύπτοντας ένα μέρος του.

Η επόμενη ορατή από τη χώρα μας ηλιακή έκλειψη θα είναι το 2027. Ραντεβού, λοιπόν, το 2027 με τους νέους μαθητές μας!