«Το Σύμπαν κι Εμείς»: Ένα Ταξίδι Στον Κόσμο της Διαστημικής Επιστήμης στο Νικηφόρο!

Την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2023 το Γυμνάσιο με Λ.Τ. Νικηφόρου όπως και η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δημοτικού Σχολείου Νικηφόρου γέμισαν με ενθουσιασμό και περιέργεια για τον αχανή κόσμο του διαστήματος, καθώς ο καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και πρόεδρος του ελληνικού κέντρου διαστήματος, κ. Ιωάννης Δαγκλής, πραγματοποίησε μια συναρπαστική ομιλία με θέμα «Το Σύμπαν κι εμείς».

Κατά τη διάρκεια της εισήγησής του, ο κ. καθηγητής ανέλυσε τα μυστήρια του Σύμπαντος, από τον ουρανό της νύχτας μέχρι τα αστέρια και τους πλανήτες, προσφέροντας στους παρευρισκομένους μια εικονική περιήγηση στον ατελείωτο κόσμο της διαστημικής επιστήμης.

Πριν την εκδήλωση, πραγματοποιήθηκε ξενάγηση και επίδειξη πειραμάτων στο χώρο του Υπαίθριου Εργαστηρίου Φυσικής στο Γυμνάσιο Νικηφόρου, τα οποία ενέπνευσαν τους συμμετέχοντες να ανακαλύψουν τις επιστημονικές αρχές που διέπουν τον κόσμο μας και να πειραματιστούν με φυσικά φαινόμενα.

Κατά το κλείσιμο της εκδήλωσης,ο κ. Ιωάννης Δαγκλής, μας υπενθύμισε ότι ο άνθρωπος δεν απειλείται προς το παρόν από κοσμικούς κινδύνους. Τονίζοντας τη σημασία της σωφροσύνης και της συνειδητής επιλογής, ανέφερε: «Αυτήν τη στιγμή, ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τον άνθρωπο είναι η απληστία του και η αλαζονεία του».

Αυτό το μήνυμα είναι υπενθύμιση ότι, παρά τις ανακαλύψεις και την τεχνολογική πρόοδο, η αλληλεξάρτησή μας με τον πλανήτη Γη παραμένει κρίσιμη. Η απληστία και η αλαζονεία μπορεί να οδηγήσουν σε ανεύθυνες επιλογές που θα επηρεάσουν το περιβάλλον, την κοινωνία, και το μέλλον  μας.

Συνεπώς, ας αντικαταστήσουμε την απληστία και την αλαζονεία με αλληλεγγύη και σοφία, καθώς μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να διασφαλίσουμε ένα ευοίωνο μέλλον για όλους τους κατοίκους του πλανήτη μας.